Hétfőn hajnalban, magyar idő szerint hajnali 4 óra 59 perckor történt hatalmas, masszív korona-kitörés ("flare"), amely több millió km/órás sebességgel száguld éppen most a Föld felé.
A kitörés erőssége rendkívül nagy - M9-es besorolású volt, amely éppen csak elmarad az X-skálától, amely már az extrém űridőjárást jellemző eseményeket, illetve kísérőjelenségeket vetítheti előre. Gyönyörű északi fényt okozhat, ugyanakkor veszélyes is lehet; megzavarhatja a műholdak, így a GPS navigációs rendszerek működését is, fennakadásokat okozhat az áramellátásban és a kommunikációban is.
A mostani kitörés milliárdnyi apró részecskét tartalmazó lökéshulláma a becslések szerint kedden (magyar idő szerint 15 órakor, +-7 óra bizonytalansággal, vagyis reggel 8 és este 10 között) éri el a Földet. Ha szerencsénk lesz, tiszta időben, éjjel, fényszennyezéstől mentes magaslati pontokról akár Magyarországról is megpillanthatjuk az északi fényt.
Mi történne egy X-skálájú kitörés esetén?
Bár az ilyen erősségű flare-ek és koronakitörések igen ritkák, egy-másfél éven belül jó eséllyel talákozhatunk majd ilyennel. A 2013-ra becsült naptevékenységi maximum tartogathat ilyeneket és hatása civilizációnkra nézve bizonyos okok miatt pusztítóbb lehet, mint korábban valaha.
0 comments:
Post a Comment